Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
AK İcraatlar

AK İcraatlar

Birlikte başardık!

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

Türkiye Bülteni

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
18-03-2014 00:00:00

Kalkınma Bakanı Yılmaz’ın Bitlis Ziyareti

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Bitlis Valisi Orhan Öztürk’ü makamında ziyaret etti.

“Çözüm süreci ile birlikte ciddi bir yatırım yapılacak olan bölgede artık kalkınma lokomotif olacak” diyen Bakan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bitlis’e hem siyasi çalışma yapmak, hem de çalışmaları yerinde görmek üzere geldim. Güroymak ve Tatvan’da siyasi çalışmalarımızı yaptık. Şimdi de Bitlis valiliğini ziyaret ederek, çiçeği burnunda valimize hayırlı olsun uğradık. Bitlis gibi değerleri olan son derece önemli bir şehirde vali olmak ayrıcalıktır. Bitlis’i uzaktan duyanlar Vangölü ile çevresi ile tam hayal edemiyorlar. Vangölü denince akla hemen Van ili geliyor. Bitlis hiç akla gelmiyor. Bitlis’in ilçeleri ile bütün değerleri ile tanıtıma büyük ihtiyacı var. Nemrut, Ahlat gibi çok önemli değerleri olan bir kentimiz. Manevi birçok değeri olan bir ilden bahsediyoruz.
Bu ilimizin bütün bu değerleri ile birlikte kalkınması gerekiyor. Biz de kalkınma Bakanlığı olarak hem dolaylı hem de doğrudan bu sürece destek olmaya
çalışıyoruz. Doğrudan dediğimiz Doğu Anadolu kalkınma Ajansına (DAKA) çeşitli destekler vererek bölgenin gelişimine katkı sunuyoruz. DAKA’dan Bitlis’in çeşitli projelerine yaklaşık 14,5 milyon TL hibe desteği verdik. Bir taraftan da SODES’le destek veriyoruz. Çünkü kalkınma sadece ekonomiden ibaret değil. Sosyal kalkınmayı da hedefliyoruz. Bitlis’e sosyal destek projeleri kapsamında 28 milyon TL destek sağladık. Bir önemli kalkınma projemiz ise DAP Bölge Kalkınma İdaresi’dir. Bunu yeni oluşturduk. 14 ili kapsıyor. GAP’tan sonra DAP’ı kurduk. Bir taraftan kapsamlı bir eylem planı hazırlıyoruz. Diğer taraftan bazı konularda uygulamalara başladık. Geçen yıl küçük sulamalara destek gönderdik. Bitlis’e yaklaşık 4,5 milyon bir ödenek gönderdik.”

“TÜRKİYE’NİN KENTSEL DÖNÜŞÜM ANLAMINDA EN BÜYÜK PROJESİ BİTLİS’TE”

Bakan Yılmaz, Bitlis’in eski sıkışmış yapısından kurtulmak için Rahva ovasına açıldığını belirterek, “Bitlis Türkiye’nin en büyük kentsel Dönüşüm Projesinin uygulandığı iller sıralamasında en başta geliyor. Eski Bitlis’i tarihi dokusuna kavuşturmak için yeni bir Bitlis kuruluyor. Burada üniversite, yeni yaşam alanlar, organize sanayi bölgesi gibi alanlar inşa edildi. Bitlis kalkınma bölgesinde 6’ncı bölgede yer alıyor. Bitlis çok kapsamlı bir şekilde gelişim içine girmiş durumda. Bunu devam ettirmemiz gerekiyor. Üniversitemize hayırsever desteği hariç hükümet olarak bütçeden verdiğimiz yatırım ödeneği bu yılla birlikte 110 milyon TL’dir. Dolayısıyla Hükümet olarak Bitlis Eren Üniversitesinin hızlı bir şekilde büyümesi için destek veriyoruz. Bütün bunlar Bitlis’imizin daha iyi gelişmesi için atılmış adımlardır” şeklinde konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ İLE BİRLİKTE ÖZEL YATIRIMCILAR DA BÖLGEYE GELECEK”

Hükümetin başlattığı yatırımların yanı sıra çözüm sürecinde atılan adımlarla bölgedeki yatırımların her geçen gün daha da artacağını belirten Bakan Yılmaz, “Özellikle Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının Proje Ofisinin çalışmaları ile özel yatırımcıları daha fazla cezp etmek istiyoruz. Bunun tek şartı huzur ve güven ortamının sağlanmasıdır. Bu ortamın hiçbir şekilde zedelenmemesidir. Bu konuda Milletvekillerimiz, belediye başkanımız, Valimiz ve diğer yerel yöneticilerimizle birlikte çalışarak özel yatırımcıları cezp edeceğiz” şeklinde konuştu.

“30 MART SEÇİMLERİ TÜRKİYE’NİN KADER SEÇİMİDİR”

Bakan Yılmaz, 30 Mart’ta yapılacak seçimlerin Türkiye’nin rotasını belirleyecek bir seçim olduğunu ifade ederek, sözlerini
şöyle sürdürdü: “30 Mart’ta yapılacak seçimler sıradan bir yerel seçim olmaktan çıktı. Biz bu seçimlere büyük önem veriyor ve çalışmalarımızı da bu yönde yapıyoruz. Çok farklı anlam ve ağırlık kazanmış durumda. Biz son yaşananlardan sonra halkımızdan çok büyük destek beklediğimizi ifade etmek istiyoruz.”

Bakan Yılmaz ve beraberindekiler buradan Şerifbey Tepesinde Bitlis Belediyesi tarafından onuruna verilen akşam yemeğine geçti. Bakan daha sonra Halk Eğitim Merkezi’nde halk toplantısına katılacak.

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.